Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)HALLOWEEN (remake)

Premiera na świecie:31-08-2007
Premiera w Polsce:Brak daty premiery
Reżyser:Rob Zombie
Obsada:Malcolm McDowell
Brad Dourif
William Forsythe
Daeg Faerch
Sheri Moon Zombie
Hanna Hall
Tyler Mane
Dee Wallace Stone
Pat Skipper
Adrienne Barbeau
Lew Temple
Courtney Gains
Ken Foree
Clint Howard
Danielle Harris
Danny Trejo
Daryl Sabara
Kristina Klebe
Udo Kier
Autor recenzji:BartX

W przypadku niektórych współczesnych przeróbek filmów grozy rzeczywiście dało się w miarę sensownie uzasadnić potrzebę ich tworzenia – bo przecież takie "Wzgórza mają oczy" Wesa Cravena czy "Black Christmas" Boba Clarka nie były filmami bez skazy. Mniejsza już o lepsze czy gorsze efekty przerabiania klasycznych horrorów, ważne jest aby przynajmniej mieć dobry pretekst do tworzenia takiego czy innego remake'a. A w przypadku "Halloween" Johna Carpentera – a więc "slashera idealnego" – piekielnie trudno o tego rodzaju pretekst... no, chyba, że sięgniemy po jedyną prawdziwą motywację stworzenia nowej wersji tego zasłużonego filmu: gwarantowany sukces finansowy.

"Halloween" Roba Zombie'ego najpewniej zarobi mnóstwo pieniędzy, bardzo możliwe jednak, że wyjdzie z tego również niezły film. Pytanie tylko czy nie wyszedłby film jeszcze lepszy gdyby Zombie mógł sobie wszystko wymyślić od zera? A jeśli już tak bardzo chciał nakręcić film z Michaelem Myersem to czy nie przyjemniej byłoby zobaczyć raczej kontynuację znanej już historii niż przeróbkę? Owszem, Zombie obiecuje, że jego wersja będzie "czymś więcej niż tylko przeróbką"; jasne – facet uzyskał akceptację projektu od samego Carpentera; i pewnie – jeśli już ktoś musi przerabiać "Halloween" to wybór Zombie'ego zdaje się być jedną z najlepszych opcji (dowiódł już, że nie ugina się pod naciskami studia). Ale czy naprawdę chcemy po raz kolejny oglądać dzieciństwo Michaela? Mimo, że nie zagra tu już ani Jamie Lee Curtis ani Donald Pleasence?

Cóż, wygląda na to, że wiele osób ma jednak ochotę na zapoznanie się z nowym "Halloween". I mimo wszystko trudno kogokolwiek winić za zainteresowanie tym akurat remakiem – w końcu Zombie'emu udało się zebrać grupę dobrych aktorów, w tym wielu weteranów horroru (zobaczymy m.in. Malcolma McDowella, Brada Dourifa, Dee Wallace Stone, Adrienne Barbeau, Kena Foree, Danny'ego Trejo czy Udo Kiera), a w przypływie twórczego geniuszu namówił też uroczą Danielle Harris (znamy ją z "Urban Legend", ale także z 4 i 5 części "Halloween") do obnażenia piersi, co sama aktorka z radością rozgłasza w kolejnych wywiadach. Zdecydowanie mniej imponująco niż obsada prezentuje się fabuła filmu: wszystko wskazuje na to, że skupiając się na dzieciństwie Myersa, Zombie zaserwuje nam psychologiczną wycieczkę w głąb umysłu mordercy. I pewnie nie byłoby w tym zupełnie nic złego gdyby nie fakt, że zamaskowany psychopata jakiego stworzył Carpenter był tak przerażający właśnie dlatego, że niemal nic o tym nie wiedzieliśmy.

Czyżby więc nie było szans na to, że "Halloween" AD 2007 sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających fanów pierwowzoru? Bynajmniej. Trzeba tylko mieć nadzieję, że reżyser tak oszołomi nas swoją nową wizją, że o wszystkich wcześniejszych wątpliwościach momentalnie zapomnimy.

Screeny

HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake) HO, HALLOWEEN (remake)

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -