Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)THE INVASION

Inwazja

Premiera na świecie:16-08-2007
Premiera w Polsce:02-11-2007
Reżyser:Oliver Hirschbiegel
Obsada:Nicole Kidman
Daniel Craig
Jeremy Northam
Jackson Bond
Jeffrey Wright
Veronica Cartwright
Celia Weston
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Oficjalna strona:TUTAJ

W 1956 r. Don Siegel zrealizował, na podstawie powieści Jacka Finney`a, skromny, czarno-biały film pt. „Inwazja porywaczy ciał”. Film odniósł artystyczny sukces i z biegiem lat zyskał status dzieła kultowego. Dlatego jeszcze dwukrotnie powracano do przedstawionej w obrazie Siegela historii: w 1978 r. i 1993 r. „Inwazja” Oliviera Hirschbiegela jest czwartym remake`iem głośnego filmu sprzed ponad pół wieku.

Na Ziemię dociera inwazja z obcej planety. Kosmici nie przylatują jednak w pojazdach w kształcie spodków. Z nieba spadają zarodki, które rosną pasożytując na roślinach. Z nich powstają kokony zdolne do skopiowania człowieka, z którym się zetkną. Idealne kopie ludzi wyróżnia jedna drobna cecha: całkowity brak uczuć. Dziwna epidemia rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Coraz więcej ludzi się zmienia i nie wiadomo, komu można zaufać. Główna bohaterka filmu, psychiatra stanu Washington, Carol Bennell i jej przyjaciel Ben Driscoll będą zmuszeni stawić czoła nadciągającej apokalipsie. Jedyną nadzieją Carol jest jej kilkuletni syn, który może znać sposób na przerwanie niszczycielskiej inwazji. Bohaterka wyrusza by go odnaleźć.

Pierwotna wersja filmu była gotowa już na początku 2006 roku. Jednak fragmenty filmu wyreżyserowane przez Olivera Hirschbiegela nie znalazły uznania w oczach szefów studia Warner Bross. Dlatego w 2007 r. zatrudniono twórców „Matrixa”, Andy'ego i Larry'ego Wachowskich, aby poprawili scenariusz debiutanta, Dave Kajganicha. Bossowie wytwórni zatrudnili także Jamesa McTeigue'a, który dokręcił nowe sceny. Film zmienił między czasie tytuł z „The Visiting” na „The Invasion”. Zmianie uległa też data premiery: zamiast planowanego 2 listopada film zagościł na ekranach amerykańskich kin 17 sierpnia 2007..

Reżyserem filmu jest, debiutujący w Hollywood, niemiecki reżyser Oliver Hirschbiegel, wsławiony dobrze przyjętym „Eksperymentem” i głośnym „Upadkiem” - filmem opowiadającym o ostatnich dniach życia Hitlera. Gwiazdą amerykańskiej superprodukcji jest jednak Nicole Kidman. To drugie w karierze tej australijskiej aktorki spotkanie z kinem grozy. Pierwsze miało miejsce na planie „Innych” Alejandro Amenabara i należało pod względem artystycznym do wielce udanych. Zdjęć do „Inwazji” Kidman chyba już tak miło nie będzie wspominać. Nie dość, że na planie miała, na szczęście, niegroźny wypadek samochodowy, to sama niemal nie spowodowała innego. Dzięki przytomności umysłu jej filmowego partnera, nowego Jamesa Bonda, Daniela Craiga (w filmie gra Bena Driscolla) wszystko skończyło się dobrze.

Obok Kidman i Craiga w filmie pojawili się: Jeremy Northam, Jackson Bond, Jeffrey Wright, Celia Weston oraz Veronica Cartwright, która wystąpiła w „Inwazji porywaczy ciał” z 1978 r. Za zdjęcia odpowiadał stały współpracownik reżysera, Rainer Klausmann, zaś muzykę skomponował John Ottman („Halloween- 20 lat później”, „Dom woskowych ciał”).

„Inwazja”, mimo imponującego budżetu 80 mln dolarów, póki co nie radzi sobie najlepiej w kinach na świecie. Od światowej premiery, 16 sierpnia, zarobiła niewiele ponad 22 mln dolarów. Czy z równie chłodnym przyjęciem spotka się w Polsce? Dowiemy się już niebawem.

Screeny

HO, THE INVASION HO, THE INVASION HO, THE INVASION HO, THE INVASION

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -