Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)SWEENEY TODD: THE DEMON BARBER OF FLEET STREET

Sweeney Todd

Premiera na świecie:21-12-2007
Premiera w Polsce:Brak daty premiery
Reżyser:Tim Burton
Obsada:

Johnny Depp
Helena Bonham Carter
Alan Rickman
Timothy Spall
Sacha Baron Cohen
Jayne Wisener
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Oficjalna strona:TUTAJ

Tim Burton nie przestaje zaskakiwać. Najnowsze dzieło mistrza ekstrawagancji i czarnego humoru film będzie bowiem ekranizacją... broadwayowskiego musicalu z 1979 r..

Według legendy Sweeney Todd był żyjącym w połowie XIX w. seryjnym mordercą, który czynił śmiercionośny użytek z brzytwy. Jego wspólniczka, najczęściej nazywana Margery Lovett, pozbywała się ciał, przyrządzając z nich różne potrawy. Filmowa, jak musicalowa wersja historii wykorzystująca wątki napisanej w 1973 r. sztuki Christophera Bonda jest znacznie łagodniejsza. Sweeney Todd to fryzjer Benjamin Baker, który zostaje niesłusznie skazany na więzienie i wywieziony do Australii. Po piętnastu latach powraca i odkrywa, że sędzia odpowiedzialny za jego skazanie zgwałcił i zamordował jego żonę.

Tim Burton obiecuje jednak, że film będzie porządnie straszył. „Ja po prostu staram się stworzyć horror w starym dobrym stylu, który ma w sobie dużo muzyki. Uważam, iż we współczesnych czasach rzadko mamy do czynienia z horrorem - musicalem” - powiedział w jednym z wywiadów. Jeśli nawet najnowsze dzieło twórcy „Soku z żuka” nie zafunduje solidnej dawki grozy, to na pewno będzie wystarczająco szalone, by zaskarbić sympatię także miłośników horroru.

Początkowo jednak historię Sweeney`a Todda miał wyreżyserować Sam Mendes („American Beauty”), a główną rolę miał zagrać Russell Crowe. Ostatecznie jednak włodarze Warner Bross i Dreamworks zdecydowali się powierzyć projekt w ręce Tima Burtona. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 5 lutego 2007 r. a scenerię stanowił Londyn oraz wybudowane w angielskich studiach Pinewood dekoracja znakomicie udające dziewiętnastowieczną stolicę Królestwa Brytyjskiego.

Główne role zagrali ulubieńcy reżysera - Johny Depp i Helena Bonham Carter. „Sweeney Todd” jest szóstym wspólnym przedsięwzięciem Burtona i Deppa oraz czwartym spotkaniem reżysera z Bonham Carter. Małą rolę ducha miał zagrać także Christopher Lee, lecz na skutek ciągłych zmian w scenariuszu i konfliktu ze scenarzystą, Johnem Loganem, legendarny aktor zrezygnował z udziału w filmie. Poza Johnny`m Deppem i Heleną Bonham Carter, w „Sweeney Tod” zobaczymy także Alana Rickmana, Timothy Spalla, Jayne Wisener oraz Sacha Barona Cohena, czyli...Borata!

Scenografię, która w filmach Burtona zawsze odgrywa znaczącą rolę, stworzył jeden z najwybitniejszych współczesnych scenografów, Dante Feretti, znany ze współpracy z Federico Fellinim, Terry Gilliamem a ostatnio z Martinem Scorsese. Zdjęcia do obrazu Burtona to z kolei zasługa polskiego operatora Dariusza Wolskiego (trylogia „Piratów z Karaibów”), muzykę zaś skomponował autor oryginalnej oprawy muzycznej do musicalu, Stephen Sondheim.

Premiera „Sweeney Todda” w USA - 21 grudnia 2007 r.. W Polsce film z pewnością zobaczymy zimą przyszłego roku.

Screeny

HO, SWEENEY TODD: THE DEMON BARBER OF FLEET STREET HO, SWEENEY TODD: THE DEMON BARBER OF FLEET STREET

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -