Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)THE ORPHANAGE

Sierociniec

Premiera na świecie:20-05-2007
Premiera w Polsce:04-04-2008
Reżyser:Juan Antonio Bayona
Obsada:Belén Rueda
Fernando Cayo
Roger Príncep
Mabel Rivera
Montserrat Carulla
Andrés Gertrúdix

Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Oficjalna strona:TUTAJ

Rzadko mamy okazję prezentować zapowiedź horroru, który nie dość, że jest kandydatem do Oscara w kategorii „najlepszy obcojęzyczny film” (ze strony hiszpańskiej), to jeszcze pochodzi z kraju (a właściwie - krajów), wprawdzie o bogatej tradycji grozy, to jednak dla polskiego widza wciąż egzotycznych. „The Orphanage” („Sierociniec”) jest wspólnym hiszpańsko-meksykańskim przedsięwzięciem. Czyżby producenci liczyli na powtórzenie oscarowego sukcesu „Labiryntu fauna” Guillermo del Torro?

Urodzony w 1975 r., w Barcelonie reżyser „Sierocińca”, Juan Antonio Bayona, pod względem artystycznego dorobku - póki co - ustępuje swemu bardziej znanemu i utytułowanemu koledze. Del Torro zainteresował się scenariuszem Sergio G. Sanhcheza i wystąpił w roli jednego z producentów. Niemniej Bayona za swój pełnometrażowy debiut, czyli omawiany film, zdążył zdobyć już nagrodę „dla najlepszego nowego reżysera” na festiwalu w Barcelonie oraz liczne nominacje na festiwalach w Madrycie i Sao Paulo. Zdążył też od czasu premiery w maju ubiegłego roku zarobić na całym świecie ponad 37 mln dolarów, co jak na film bez międzynarodowych gwiazd i szczególnie wymyślnych efektów specjalnych jest sporym osiągnięciem.

„Sierociniec”, do którego zdjęcia zrealizowano w Barcelonie i Llanos jest opowieścią o Laurze, która spędziła dzieciństwo dorastając w domu sierot. Jako trzydziestoletnia kobieta powraca w „rodzinne” strony wraz z mężem Carlosem i siedmioletnim synkiem, Simonem. Chce ponownie otworzyć porzucony przytułek i stworzyć w nim ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych. Nowy dom i tajemnicza okolica pobudzają wyobraźnię jej syna. Chłopiec zaczyna snuć nieprawdopodobne opowieści i wymyślać nie do końca niewinne zabawy... Sytuacja ta zaczyna bardzo niepokoić Laurę, tym bardziej, że przywołuje echa dawno zapomnianych, dręczących wspomnień z jej własnego dzieciństwa. Jest przekonana, że coś przerażającego kryje się w murach starego domu. Coś, co tylko czeka, by się ujawnić i wyrządzić ogromną krzywdę jej bliskim…

Hmm, opowieści o nawiedzonych domach widzieliśmy setki. Ale kto wie, czy latynoska ekipa, świeżość debiutanta i Guillermo del Torro nie zafundują nam nowego oryginalnego spojrzenie na haunted movies. Przekonamy się w kwietniu.

Screeny

HO, THE ORPHANAGE HO, THE ORPHANAGE HO, THE ORPHANAGE HO, THE ORPHANAGE

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -