Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)THE RUINS

Ruiny

Premiera na świecie:03-04-2008
Premiera w Polsce:Brak daty premiery
Reżyser:Carter Smith
Obsada:Jonathan Tucker
Jena Malone
Shawn Ashmore
Laura Ramsey
Joe Anderson
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Oficjalna strona:TUTAJ

Jeśli grupka młodych ludzi udaje się na beztroskie wakacje do egzotycznego kraju, to widzowie horrorów wiedzą już, że idylla zamieni się w przerażający koszmar. Takie są bowiem prawidła konwencji. Mogliśmy się przekonać o ich praktycznym wykorzystaniu choćby w „Turistas” (2006) Johna Stockwella. Będziemy się mogli się przekonać również w zapowiadanym na kwiecień tego roku obrazie „The Ruins” Cartera Smitha, w którym słoneczną Brazylię zastępuje ...słoneczny Meksyk.

Sześcioosobowa grupka przyjaciół miło spędza czas w Cancun, w Meksyku. Ktoś z nich wpada na pomysł, by odwiedzić zapomniane stanowisko archeologiczne. Tak naprawdę jest nim wielki dół pośród ruin tajemniczej pradawnej budowli położonej - a jakże - w trudnodostępnym terenie, porośniętym gęstą dżunglą. Grupka znajomych udaje się więc do Coby - celu ich wyprawy. Po drodze bohaterowie natykają się na zabłąkanego niemieckiego turystę, Mathiasa, który szuka w okolicy zaginionego brata, Heinricha. Postanawiają mu pomóc w poszukiwaniach, ale dość szybko wychodzi na jaw, że są zupełnie nie przygotowani na lejący się z nieba żar i zaciekle kąsające insekty. Co gorsza wkrótce gubią drogę i trafiają do niezbyt przyjaźnie nastawionych mieszkańców wioski... A to dopiero początek przerażających atrakcji, jakie czekają na młodych bohaterów...

„The Ruins” to pełnometrażowy debiut Cartera Smith, reżysera mającego w dorobku jedynie filmy krótkometrażowe (w tym nagrodzony na festiwalu w Sundance „Bugcrush”), cieszącego się jednak opinią jednego z bardziej cenionych fotografów świata mody. Podstawę scenariusza stanowi bestsellerowa powieść Scotta B. Smitha, wydana niedawno także w Polsce, pt „Ruiny”. Pisarz nie jest nowicjuszem, jeśli chodzi o kino. W 1999 r. otrzymał nawet nominacje do Oscara za scenariusz „Prostego planu” Sama Raimi`ego. Do filmu Cartera Smitha również napisał skrypt. Poza głośnym scenarzystą, młodemu twórcy udało się pozyskać także do roli autora zdjęć jednego z najwybitniejszych fachowców w tej dziedzinie filmowego rzemiosła, Dariusa Khondjiego („Siedem”, „Miasto zaginionych dzieci”). Przed kamerą stanęło natomiast grono młodych aktorów - Jonathan Tucker („Teksańska masakra piłą mechaniczną”), Jena Malone („Donnie Darko”), Shawn Ashmore („Blood Moon”), Laura Ramsey („Venom”) oraz Joe Anderson („Lęk”).

Choć akcja filmu rozgrywa się w Meksyku, zdjęcia do filmu powstały w Australii. Zmieniono m.in. miejsce akcji na świątynię Majów oraz skrócono czas akcji w stosunku do powieści Scotta B. Smitha z kilku tygodni do kilku dni. Czy zmiany okazały się korzystne dowiemy się...nieprędko. Na razie o polskiej premierze cicho sza, ale ciekawscy widzowie mogą udać się na przykład za do zachodnich sąsiadów, którzy planują premierę „The Ruins” na 24 kwietnia. Oczywiście pozostaje jeszcze jedna możliwość; poczekać aż polscy dystrybutorzy wyrażą zainteresowanie debiutem Cartera Smitha.

Screeny

HO, THE RUINS HO, THE RUINS HO, THE RUINS

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -